آموزش هایی برای فریلنسرها

این صفحه حاوی مقالاتی است که من طی چند سال اخیر درباره فعالیت و کسب درآمد به صورت فریلسنری(آزادکاری) نوشتم. تصمیم گرفتم تا همه اون ها رو به جهت سهولت بیشتر به صورت متمرکز فهرست کنم تا شما از اونها استفاده کنید.

Freelancer یا آزادکار یا چی؟

اگر بخوایم بیشتر در این باب صحبت کنیم باید گفت که یه فرد آزاد کار به کسی اطلاق میشه که تعهد بلند (استخدام) مدتی به کارفرمایی یا شرکتی نداره. ریشه این عبارت بر می گرده به یک رمان عاشقانه از سر والتر اسکات به نام آیوانهو که فیلمی هم در موردش ساخته شده و از شبکه صدا سیمای ایران هم چند باری پخش شده.

[ ادامه مطلب… ]

بهترین زمان برای شروع آزادکاری چه موقع است؟

اگر از من بپرسید که بهترین زمان برای شروع آزاد کاری (خصوصا در حوزه وب) چه زمانی است، بی درنگ پاسخ می دم در ایام دانشجویی. اما دلیل این پاسخ من چیست و چرا این توصیه را برای افراد دارم؟

[ ادامه مطلب… ]

راه های کسب درآمد عملی و واقعی از اینترنت

همین اول بگم که کسب درآمد زحمت داره. اگر دنبال رمز موفقیت یا پیمودن ره صد ساله در یک روز هستی بهتره عبارت “چطور دزدی کنیم” یا “چطور یک شبه پولدار بشیم” رو توی گوگل سرچ کنید. من اصلا به روش های دلالی و قندشکن فروشی و این صوبتا کاری ندارم. روش هایی که نوشتم روش هایی هستن که من می شناسم و تجاربی داخل اونها دارم. شاید شما روش دیگه ای رو بشناسید. اگر می شناسید به ما هم بگید.

[ ادامه مطلب… ]

نگاهی به درآمد طراحان و توسعه دهندگان وب

درآمد مطلوب یکی از آرزوی های طراحان و توسعه دهندگان وب بوده و هست و خواهد بود. اما درصد زیادی از توسعه دهندگان و طراحان شاغل در این بخش تا مدت های زیادی از محقق شدن این آرزو محروم خواهند موند. در این نوشتار قصد دارم به صورت مختصر و سریع نگاهی به درآمد طراحان و توسعه دهندگان وب شاغل در سراسر دنیا داشته باشم.

[ ادامه مطلب… ]

کسب درآمد آنلاین بر اساس مدل آزادکاری (فریلنسینگ) در سطح ملی و بین‌المللی

چهار ابزار لازم برای فعالیت حرفه ای آزادکاران

از چند سال پیش با شما در مورد آزادکاری (Freelancing) و مسائل پیرامونی صحبت می کنم همواره سعی کردم تا تجربیات واقعی خودم رو انتقال بدم. این بار قصد دارم متناسب با فضای آزادکاری در ایران در مورد ۴ ابزار مورد نیاز آزادکاری بنویسم. بهره گیری از این موارد تاثیر چشمگیری در بهبود کیفی کار شما خواهد داشت و شما رو به عنوان یک حرفه ای جلوه خواهد داد.

[ ادامه مطلب… ]

انواع مشتریان در دنیای آزادکاری

نگاهی طنز به گروه های مختلف مشتریان در دنیای آزاد کاری.

[ ادامه مطلب… ]

دروغ هایی که مشتریان می گویند

بسیار پیش میاد که مشتریان شما با هدف کاستن از هزینه کار و مسلط جلوه دادن خود از چند و چون کار، دست به مبالغه، پیچوندن یا دروغگویی می زنند. به عنوان نمونه در پاسخ به قیمت پیشنهادی شما ادعا می کنند که خودشون یا پسرخاله اشون هم میتونه این کار رو انجام بدن منتها چون امشب قراره یه شهاب آسمانی بیفته توی کوچه اشون و از بیم جان خودشون باید فرار کنن فرصت نمی کنن روی این پروژه کار کنن!

[ ادامه مطلب… ]

قربون سوادت برم، تا در خدمت منی رفیقتم!

حتما همه شما ضرب المثل معروف ” قربون بند کیفتم، تا پول داری رفیقتم” رو شنیدید. این ضرب المثل رو میشه جاهای زیادی تعمیم داد و ازش استفاده معنایی کرد. به عنوان مثال میشه باهاش رفاقت هایی رو که بوی جوراب میده به تصویر کشید و در بوته نقد گذاشت!

[ ادامه مطلب… ]

چند تجربه کوچک ولی بسیار ارزنده از کار در خانه

آزاد کاری در حوضه IT امر خیلی نو پایی در ایران هست و برای ما ایرانی ها شاید به تازگی در حال جا افتادن باشه. به همین دلیل بدون شک ما بی نیاز از تجارب و توصیه های با تجربه ها و پیشگامان این حوضه نیستیم و بهره گیری از تجارب و تعالیم اون ها به من که خیلی کمک کرد که این امر هم می تونه برای شما صادق باشه. در ادامه این نوشته من قصد دارم جسته و گریخته چند موضوع مهم رو که به آزادکاری من شکل بهتری رو داد برای شما بیان کنم.

[ ادامه مطلب… ]

فرم دریافت نیازمندی های یک وب سایت از کارفرما

گرفتن فهرست نیازمندی های یک وب سایت از جانب کارفرما و درک صحیح نیاز کارفرما برای یک توسعه دهنده و طراح وب سایت یک رکن ضروری و اولین گام در شروع همکاری هست. فکر کنم همه شما در این مورد با من هم عقیده باشید. بر همین اساس من بر اساس تجربه چندین ساله آزادکاری خودم دست به تدوین یک فرم دریافت نیازمندی های یک وب سایت در قالب فایل Word زدم و اون رو به رایگان در اختیار شما همراهان قرار دادم.

[ ادامه مطلب… ]

نمونه فرم قرارداد برای توسعه دهندگان وب – شماره ۲

پیرو استقبال خوبی که از نسخه اول نمونه فرم قرارداد برای توسعه دهندگان وب شد، تصمیم گرفتم تا نسخه دوم رو با انجام چند اصلاح و ارتقا تقدیم شما همراهان این وبلاگ کنم. در این نسخه سعی شده تا اشکالات نسخه قبل برطرف بشه و چند بند ضروری به بندهای قبلی اضاف بشه.

[ ادامه مطلب… ]

آره من خودم واردم اما…

عمدتا همه ما موقع خرید و فروش شش دانگ حواسمون جمع هست تا اشتباهی رخ نده یا متضرر نشیم یا ندیده یا نفهمیده زیر بار یه چیزی نریم و خلاصه همیشه بخایم مو رو از ماست بکشیم بیرون و بگیم که آره حواسمون هستا! مدل با کلاس تر این تعاملات اجتماعی توی شکل گیری همکاری بین شرکت ها و افراد برای انجام پروژه ها به خوبی خود نمایی می کنه. خصوصا در شاخه آی تی که یک تکنولوژی پیشتاز هست و افراد سعی دارن تا به روز باشن و یا خودشون رو به روز نشون بدن.

[ ادامه مطلب… ]

عزیزم کارت تموم شد؟ مهمون ها از راه رسیدن ها!

مدرسه که می رفتیم همیشه برامون روز های تعطیل و جمعه ها غنیمتی بی بدیل بود و با جون و دل ازش استقبال می کردیم و روز تعطیل با روز غیر تعطیل خیلی برامون فرق داشت. روز تعطیل مترادف بود با یه خواب حسابی و کمی هم تفریح بیشتر که کلی هم حال می داد. اما ای دل غافل که روز ها مثل باد یکی پس از دیگری از پی هم گذشتن و اوضاع یکم غر و قاطی شد. از این جهت که من آزادکار شدم و دیگه مثل اون جمعه های کودکی و زمان مدرسه خواب راحت به چشمم نیومد! پس بشنو از نی چون حکایت (شکایت؟) می کند…

[ ادامه مطلب… ]

اوم چه خوشمزس…

اهمیت تغذیه این روز ها بر کسی پوشیده نیست و من هم قصد ندارم تا مثل برنامه های تلویزیونی شما رو نصحیت کنم. فقط میخام روایتی کنم از چیزی که بر من و امثال من میگذره. در سده اخیر عمده کارها از حالت فیزیکی به حالت فکری و ساکن در اومده که این میتونه بدی ها و خوبی های خودش رو داشته باشه. همون طور که مثل روز روشن هست عمده آزاد کار ها در محل شخصی و یا منزل خودشون مشغول به کار هستن. این یعنی اینکه یخچال و گنجینه خوراکی ها در تمام ساعات روز به راحتی در اختیار و در دسترسشون هست. همین عامل باعث کمی اختلال در مدل تغذیه ما میشه که میتونه در بلند مدت بد جوری گریبان گیر ما بشه.

[ ادامه مطلب… ]

مردم از تنهایی آخه!

تنهایی خیلی بده. حالا به هر نوعی و هر جایی میخواد باشه. منظورم از تنهایی این هست که یه مدت نسبتا طولانی تنها باشید و هیچ شخص و یا اشخصاص خاصی خارج از حیطه کاری با شما ارتباط نزدیک نداشته باشه. اونوقت هست که دلتنگی و کمی بی انگیزگی به همراه بی رمقی سراغ آزاد کار بیچاره میاد و کچلش میکنه!

[ ادامه مطلب… ]

میشه یه نسخه نمایشی برای ما بسازین؟

خب دوستان من نمی دونم شما چه نظری نسبت به مطالب بنده دارین. اصلا جالب و مفید هست یا نه. اما به هر ترتیب این ها حاصل تجارب شخصی بنده هستن و فکر می کنم برای خیلی از شما که آزاد کار هستین جالب توجه باشه. اگر خواستین نظری بدین حتما با کمال میل اون ها رو خواهم خوند. بگذریم، این بار میخام براتون از چند تا مورد از برخوردهام با مشتری ها در ابتدای کار بنویسم. فکر کنم خوندنش برای شما جالب باشه. شما هم اگر تجارب مشابهی دارین بنده رو بی نصیب نذارین.

[ ادامه مطلب… ]

چند نکته با هم

خیلی وقت بود که ننوشته بودم. انبار با چند تا قصه برگشتم که هر کدوم رو خلاصه شرح میدم. خیلی مهم هست که به این ریزه کاری هایی که توی کار خصوصا برای آزاد کار ها پیش میاد توجه کافی داشته باشیم. اگر این کار رو کنیم پله های حرفه ای شدن رو یکی یکی بالا رفتیم.

[ ادامه مطلب… ]

وای چه حالی می کنم من!

مسلما توی هر محیطی هر چقدر هم بهره بری زیاد باشه اوقاتی پیش میاد که بهش می گن اوقات بیکاری یا فراغت. حتی توی گوگل به اون گندگی و شلوغی هم اوقات بیکاری و زمان های مشابه برای تر و تازه شدن وجود داره. حالا بسته به امکانات رفاهی، شرایط و افرافیان حاضر هر کارمند و پرسنلی به نوعی خودش رو باید سرگرم کنه تا زمان سپری بشه. یکی میره گپ میزنه، یکی میره توی اینترنت، یکی پشتک وارو میزنه و یکی هم از فرط بیکاری خوابش می بره.

[ ادامه مطلب… ]

بودجه حرف اول و آخر رو می زنه

یکی از مهارت هایی که آزاد کار ها باید داشته باشن، مهارت برآورد قیمت و تشریح اون هست. یک آزاد کار خوب باید بتونه با توجه به فاکتور های قیمت دهی، قیمت مناسبی رو به مشتریش پیشنهاد بده و به خوبی هم بتونه مشتری رو به خاطر ارائه قیمت مد نظرش متقاعد کنه. اما همیشه روال به این صورت نیست که همه چیز به خوبی و خوشی پیش بره و مشتری با یه کیسه پر پول به سمت آزاد کار بیاد.

[ ادامه مطلب… ]

خوش به حال خودم که توی خونه کار می کنم!

توی نوشته های قبلی بیشتر از زاویه های منفی به جوانب آزادکاری نگاه کردم. اما این بار قصد دارم تا دل غیر آزاد کارها رو آب کنم! بارز ترین مزیت آزاد کاری همون طور که اسمش همراش هست و ممکن هست به ذهن همه خطور کنه همون مزیت آزادی و راحتی هست. از این باب که اختیار شما دست خودتون هست و رییسی مثل شرکت های سنتی بالای سر شما نیست. هر وقت که بخواین کار رو شروع میکنین و با هر نوع لباسی که بخواین می تونین بشینین و کار کنین.

[ ادامه مطلب… ]

چرا این لعنتی دست از سر من بر نمی داره؟؟

آزادکاری و بالاخص داشتن شاخصه هایی نسبتا نامتعارف نسبت به روال و عرف رایج در بازار بعضی اوقات می تونه بستر اتفاقات عجیب و طاقت فرسایی بشه. یکی از معضلاتی که گریبان آزاد کار ها رو می گیره مشتریان سمج و به نوعی زبان نفهم هست. چیزی که باعث میشه اوقات کابوس واری برای آزاد کارها رقم بخوره.

[ ادامه مطلب… ]

نشونشون میدم با کی طرفن

یکی از مقوله های بسیار مهم در حوضه IT بحث امنیت هست که هر مدیر IT و هر دست اندرکار IT باید به اندازه کافی به این مقوله توجه داشته باشه. بدین منظور اگر سری به منابع آموزشی و کتاب های حوضه امنیت بزنین با این توصیه روبرو خواهید شد که یک سری از حملات و مشکلات امنیتی ناشی از سوء رفتار کارمندان و پرسنل داخلی شرکت هست. خصوصا اگر اشخاص یاد شده از شرکت اخراج شده باشند و یا با دلخوری شرکت رو ترک کرده باشند. بدین ترتیب بهانه ای برای انتقام جویی در دست دارن تا بتونن دلخوری خودشون رو به نحوی نشون بدن و عقده گشایی کنن.

[ ادامه مطلب… ]

مشتریان دست و دلباز

گاهی اوقات پیش میاد که به طور تصادفی یه مشتری دست و دلباز به پست افرادی مثل آزاد کار ها می خوره که خیلی لذت بخش هست. دیدن دست و دلبازی کار فرما خستگی رو از تن آزاد کار به در میکنه و اشتیاقش رو برای انجام کار دو چندان می کنه. اما خب بعضی وقت ها همین هیجان اولیه باعث میشه که فراموش کنیم کار چقدر زحمت داره و ممکن هست در حین کار خستگی کمی بهمون فشار بیاره.

[ ادامه مطلب… ]

این اون چیزی نیست که مد نظر ماست

مطمئنا برای همه ما پیش اومده که نتیجه کارهامون بعضی اوقات طرف مقابل و خصوصا کارفرما رو راضی و متقاعد نکرده باشه. خب در نگاه اول ممکن این مورد طبیعی به نظر بیاد و با خودمون بگیم که این حق کارفرما هست که به نتیجه مطلوبش دست پیدا کنه. اما چند دقیقه بعد به این فکر فرو میریم که من که با توجه به در نظر گرفتن همه نکات و شرایط این مورد رو انجام دادم، اشکال کار کجاست؟

[ ادامه مطلب… ]

ای وای، باید هرچه زودتر شلوارم رو بپوشم!

یکی از مزایایی که آزاد کاری و بالاخص کار در خونه داره این هست که شما مجبور نیستید هر روز لباس های رسمی و بعضا غیر راحت بپوشین. میتونین با یک پیجامه یا همون لباسی که توی خونه باهاش راحت ترین بشینین و کارتون رو انجام بدین. خیلی راحت و آسوده میتونین لم بدین و به کارتون تمرکز کنین.

[ ادامه مطلب… ]

قول میدم که دیگه کارجدیدی رو قبول نکنم!

این جمله ای هست که ممکن هست خیلی از آزاد کار ها از جمله خود من بارها به زبون آورده باشن. به دلیل حاشیه امنیت پایینی که بعضی اوقات از لحاظ داشتن مشتری و درآمد زایی گریبان آزاد کار ها رو می گیره، همیشه ترسی توی دل اونها هست که مبادا سفارش کاری جدیدی از جانب مشتری سر نرسه و با مشکلات مالی مواجه بشم. در واقع اکثر آزاد کارها برخلاف مدل های سنتی که در اون افراد از حقوق و مزایای ثابتی برخوردار هستند، نمی تونن اطمینان خاطری بابت کسب در آمد داشته باشن

[ ادامه مطلب… ]

فرصت هایی که از دست می روند…

من از دلالی هیچ چیز نمی دونم و خوشم هم نمیاد ازش. توی جامعه ای زندگی می کنم که واسطه گری حتی توی گپ دوستانه یه بچه یازده ساله با دوستش نمودار هست. هر جا میری صحبت از زمین و مسکن و طلا و بنزین هست. ادم وقتی توی همچین جامعه ای بزرگ بشه خیلی زجر می کشه. مخصوصا اگر ایده آل گرا باشه و به جاهای دیگه دنیا سرکی کشیده باشه. همه این ها رو گفتم تا مرثیه تکراری منزوی بودن صنعت IT رو درایران و از دیدگاه خودم در جملاتی به تصویر بکشم.

[ ادامه مطلب… ]

کسب درآمد آنلاین بر اساس مدل آزادکاری (فریلنسینگ) در سطح ملی و بین‌المللی

یک نفر در مورد "آموزش هایی برای فریلنسرها" نظر داده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *