با بحران کمبود نیروی کار در بخش IT چه کنیم؟

معمولاً اینطور شروع میشه:

مهندس یه نیروی خوب با فلان مشخصات سراغ نداری؟ منم یه مکث می کنم و جواب می دم نیروی خوب الان شاغل هست و شما باید یه نیروی خوش اخلاق و بهره مند از سطحی قابل قبول از دانش فنی پیدا کنید و  اون رو پرورش بدید.

یافتن نیروی کار

پیشنهادهایی در خصوص یافتن نیروی کار برای کارفرماها

نیروی کار خوب (از نظر شما) خیلی کم هست. منم با شما هم عقیده ام. اما حالا که این نیروی کار پیدا نمیشه باید چیکار کرد؟ باید دست رو دست بذاریم یا…؟ پاسخ من به این پرسش ها موارد زیر هست:

 • اولین معیار جلب نیروی کار باید اخلاق و مَنِش اون شخص باشه. مهارت آموختنی است. ادب و اخلاق هم همینطور. منتها شما فرصت آموختن ادب و اخلاق رو ندارید.
 • نیروی خوش اخلاق رو با یه برنامه مشخص تحت آموزش قرار بدید. یا به صورت معاشرت با نیروهای فعلی و یا با ثبت نام کردن ایشون در کلاس های آموزشی خوب. هزینه ای که برای این کار متحمل می شید اسمش هست خرید زمان و سرمایه گذاری. پیش از شروع آموزش با نیروی مد نظر صحبت کنید و با هم توافق کنید که پس از طی فرایند آموزش ایشون موظف هست تا یه مدت با شما همکاری داشته باشه تا تلاش شما هدر نره. در صورتی که باور ندارید با من تماس بگیرید تا شما را با ده ها کارفرمایی که ناچار به این کار شده اند آشنا کنم.
 • ایجاد رضایت در بین نیروهای IT باید اولویت شما باشه و مدام در تلاش باشید که رشد کنن. کسب و کار شما بدون اونها نابود خواهد شد و شما باید دست از اصرار بیخود برای صرفه جویی و خساست بردارید. وقتی که نیروی IT احساس کنه که بهش بها داده می شه و داره رشد می کنه در کنار شما خواهند موند. من در اینجا شعار نمی دهم. حقایق محض را بیان می کنم. تو خواه پند گیر.
 • پرداختن دستمزد پایین و تلاش برای متقاعد کردن نیروی خوب به دستمزدهای حداقلی مصوب اداره کار و گذاشتن منت بر سر وی که ما داریم به تو لطف می کنیم از اشتباهات نابخشودنی بوده و نشان از عدم بلوغ کارفرماست. فراموش نکنید که دانش کسب شده توسط نیروی IT تاریخ مصرف کمی داشته و او مجبور است برای یادگیری در تکاپو باشد.

در همین راستا بخوانید:
باید به فکر بالاتر بردن سطح دستمزدت باشی

 • مدام در محافل مرتبط با دنیای IT مثل کنفرانس ها و رویدادها حضور داشته باشید و از شبکه های اجتماعی توییتر و لینکداین برای پیدا کردن نیروی مناسب غافل نشید. زمان آگهی های مسخره‌ی مختصر به سر اومده. از این پس شما باید دنبال نیرو باشید و نه نیرو دنبال شما!

در همین راستا بخوانید:
شبکه سازی هنوز بهترین راه برای پیدا کردن کار است
۸ نکته برای فعالیت بهینه در سایت لینکداین

 • در مواقعی که هیچ نیرویی پیرامون شما و به صورت حضوری یافت نشد از فرصت دورکاری استفاده کنید. برای این کار تمام ابزارها مهیاست و این شما هستید که باید طرز فکر خود را عوض کنید. برای مدیریت ارتباطات از ایراتی و خوب تسکولو، ترلو یا اسلک استفاده کنید. برای بستر مالی و حقوقی و برونسپاری هم از پارسکدرز استفاده کنید. دورکاری مدت هاست در کشورهای توسعه یافته مورد پذیرش قرار گرفته و آنها با این روش به پیش می روند.

پیشنهادهایی در خصوص یافتن نیروی کار برای کارجویان

 • بیش از حد وقت خودتون رو در دانشگاه هدر ندید و حتماً شروع به فراگیری یکی از تخصص های روز که از آگهی های ثبت شده در سایت های مطرح شده در بالا متوجه نیازش شدید بکنید.
 • حتماً تلاش کنید که در ایام دانشجویی یا فراغت به صورت فریلنس کار کنید تا تجربه و پول بدست بیارید و آماده ی محیط های جدی تر بشید.
 • مدام در محافل مرتبط با دنیای IT مثل کنفرانس ها و رویدادها حضور داشته باشید و از شبکه های اجتماعی توییتر و لینکداین برای پیدا کردن نیروی مناسب غافل نشید.
 • به اعتقاد من سال های پیش رو (تا سال ۱۴۰۰ شمسی) دوران طلایی برنامه نویسان و فعالان کسب و کارهای استارتاپی و IT محور خواهد بود. از این فرصت برای کسب ثروت غافل نشید.
 • کارورزی کنید و باز هم کاروزی کنید تا تجربه کسب کنید. بر همین اساس شناخته شده تر خواهید شد و فرصت های بیشتری در پیش روی شما قرار خواهد گرفت.

در همین راستا بخوانید:
چطور استخدام شویم؟
مبانی کار تیمی برای تیم های توسعه

 

تا کنون 17 نفر در مورد "با بحران کمبود نیروی کار در بخش IT چه کنیم؟" نظر داده اند

 1. مهدی اژدری

  حامد جان بسیار متن خوبی بود . “فراموش نکنید که دانش کسب شده توسط نیروی IT تاریخ مصرف کمی داشته و او مجبور است برای یادگیری در تکاپو باشد.” عالی بود این جمله . من تو سه سال چهار نسخه دلفی(۳، ۵، ۶ و ۷) رو یادگرفتم.

  پاسخ
 2. افشار محبی

  سلام حامد،

  پیدا کردن نیروی کار برای کارفرما و پیدا کردن کار خوب برای برنامه‌نویس هر دو مشکلات و نقطه ضعف‌هایی داره. از این ور میز که نگاه می‌کنم و سعی می‌کنم از بین رزومه‌های مختلف چند تا که از همه بهتره انتخاب کنم به مشکلاتی بر می‌خورم که خیلی چیز جدیدی نیستند ولی متاسفانه هنوز شایع هستش.

  هنوز عادت خوب رزومه نوشتن بین برنامه‌نویس‌ها فراگیر نشده. رزومه‌ها اطلاعات اضافی و نامرتبط زیادی توی خودشون دارند. مورد داشتم که طرف شماره پاسپورت و آدرس کامل محل کار و زندگی و همه چیز را توی رزومه اش نوشته ولی به سختی می‌شه اطلاعات خوبی راجع به سوابق کار قبلی‌اش پیدا کرد. از اون طرف خیلی لازمه بدونم که برنامه‌نویس مورد نظر الان ساکن کدوم شهره یا دقیقاً توی کدوم دانشگاه درس خونده ولی توی رزومه پیدا نمی‌کنم.

  این همه در همه جا گفته می‌شه که برنامه‌نویس‌ها برای نشون دادن مهارت‌شون باید روی یکی دو تا پروژه عمومی و open source فعالیت داشته باشند، بلاگ بنویسند و در eventها شرکت کنند. ولی متاسفانه هنوز خیلی‌ها هستند که هیچ اثری ازشون توی اینترنت و فضای کاری کشور یا دنیا نیست.

  بعضی رزومه ها را می بینم که توش اسم همه تکنولوژی‌های برنامه‌نویسی دنیا هست. واقعاً کسی فرصت داره توی سه چهار سال دات نت و جاوا و روبی و پی اچ پی و وب و موبایل و غیره و غیره را به صورت حرفه‌ای یاد بگیره؟

  پاسخ
  1. حامد تکمیل نویسنده

   ممنون افشار بابت ارسال دیدگاهت. قطعاً من هم با تو هم عقیده ام که نمیشه همه فناوری های مطرح رو یاد گرفت و مسلط بود و از اون ها توی رزومه اسم برد. البته این یه خوبی هم داره و اون اینه که دست کارجو همون اول کار رو میشه و قضیه هویدا می شه.

   بالاخره شما چطور تونستی نیروی کار مد نظرت رو پیدا کنی؟ داستان شما چی هست؟

   پاسخ
   1. افشار محبی

    پروسه جذب نیرو هنوز تموم نشده. داریم تلاش می‌کنیم که تیم رو به صورت remote در بیاریم که دستمون بازتر بشه در پیدا کردن نیرو. صد البته که مشکلات زیادی هم هست. دفاتر کار اشتراکی مناسب چه در تهران چه در بقیه شهرها خیلی کم پیدا میشه. کار کردن در خونه هم خیلی بازدهی خوبی نداره. این یکی از اولین مشکلات ماست. مشکل دوم مشکل ارتباطی بین اعضای تیم هست. کلاً هممون در ارتباطات راه دور ضعیف هستیم. زیادی با فرهنگ شفاهی بار اومدیم. از جمله مشکلات دیگه شکستن کارها به task های کوچیک و اندازه گیری کیفیت انجام کار هست که در دراز مدت مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

    پاسخ
  1. حامد تکمیل نویسنده

   من این رو بر اساس نرخ رشد جمعیت، بکر بودن بازار و روند معرفی فناوری ها عرض کردم. جو کشور از دو سال اخیر گرایش خوبی به سمت کارآفرینی در حوزه‌ی IT پیدا کرده که همین گرایش به خاطر نیازهاش بسیاری از فرصت ها و سِمَت ها رو شکار می کنه.

   پاسخ
 3. تلاش

  یکی از مشکلاتی که در زمینه ی اموزش نیروی کار وجود داره اینه که تضمینی نیست که طرف بعد از یادگیری در شرکت بمونه. مگر اینکه ازش تعهد بگیری که البته اونم مثل برده داری میمونه.

  پاسخ
 4. پوریا محمدرضایی

  مشکل اینه خیلی ها هم دنبال آچار فرانسه میگردن
  فکر تربیت و پرورش نیروی متخصص نیستن
  خب طبعا یکم سخته با شرایط الان و فشارای اقتصادی هم آچار فرانسه باشی هم بتونی شرایط خودت رو کنترل کنی

  پاسخ
 5. علیرضا

  کمبود که بحث جدایی داره. مسئله دانش فارغ التحصیل ها هست. وقتی فارغ التحصیل کارشناسی نرم افزار بهش میگی استارت آپ چی هست یا ویندوز این را عوض کن همین طوری منو نگاه می کنه خوب مشکل اینجا هست.

  پاسخ
 6. محمود اسدی

  یکی از مهمترین مسایلی که کارفرما ها سراغ رفتن نیروهایی نمیرن که بخوان آموزششون بدن یا به اصطلاح سرمایه گزاری کنن عدم وجود اعتماد هست. تا شما به کسی اعتماد نکنید ، کسی به شما و کسب و کار شما اعتماد نخواهد کرد که پیش شما بمونه. در حقیقت شما با سرمایه گزاری دارید به اونها میگید که من به شما اعتماد کردم.

  پاسخ
 7. فرهاد

  من تجربه های خوبی دارم اگر خواستید باهم یه مقاله بنویسیم تو این زمینه

  خوشحال میشم همکاری کننیم تو این زمینه ……..

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *