۸ نکته برای فعالیت بهینه در سایت لینکداین

صحبت در مورد فواید و مضرات شبکه های اجتماعی دیگه نخ نما شده و این روزا با حضور تبلت ها و گوشی های هوشمند تعداد بی شماری از افراد در سراسر دنیا و از جمله ایران از این شبکه ها استفاده می کنند. هر کدوم از این شبکه های اجتماعی در حوزه ای خاص شاخص شدند که اینفوگرافی زیر اون رو به تصویر می کشه (برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی عکس کلیک کنید):

منبع : https://leveragenewagemedia.com/blog/social-media-infographic

منبع : https://leveragenewagemedia.com/blog/social-media-infographic

در تصویر بالا شاخصه های هر یک از این شبکه های اجتماعی به صورت درشت در ابتدای ستون متناظر درج شده. همون طور که باید واضح و مبرهن باشه (اما برای بعضی ها نیست!)، لینکداین یک شبکه اجتماعی با محوریت کسب و کار هست. کارکرد واقعی این شبکه اتصال کارفرمایان و کارجویان مستعد با هم هست. علاوه بر این، لینکداین محیطی است برای گفت و گوهای حرفه ای و تخصصی.خوشبختانه لینکداین در ایران فیلتر نیست و تعداد زیادی از ایرانی ها هم عضو این شبکه مفید شدند.

اما این شبکه متاسفانه بر خلاف خیلی از کشورهای توسعه یافته، هنوز اون طور که باید نتونسته در بین متخصصین ایرانی جای خودش رو باز کنه و به انتخاب اول کارفرمایان و کارجویان تبدیل بشه. در ادامه چند نکته برای فعالیت بهینه در سایت لینکداین مطرح کردم که امیدوارم مورد پسند شما قرار بگیره. البته تمامی این توضیحات برای حساب های رایگان سایت لینکداین هست. طبیعتا حساب های پولی این سایت مزایای بیشتری به دنبال خواهند داشت که خب برای ما ایرانی ها داشتن حساب های پولی کمی دور از دسترس هست.

۱- قرار دادن عکس های دلبرانه برای پروفایل

عکس اولین چیزی هست که از شما می بینن و مشابه تاثیر اول هست. یه طوری باشه که بعدا شما رو بتونن به خاطر بیارن. یا مثلا دسته گل نذارین. این همه ملت شما رو تو خیابون می بینن. گذاشتن یه عکس متشخص و متناسب با شهر و کشور محل اقامت چیزی نیست که! فکر نکن دی کاپریو هستی یا جیگر طلا.

ممکلت ما الان جمعیت جوون (عمدتا دهه شصتی ها) زیاد داره که خب دارن پیر میشن. شکی نیست این بندگان خدا از جمله خودم نیاز به همدل و همسر و عشق و عاطفه و احساس و موارد خاک برسری دارن. بر همین اساس سال هاس شاهد فعالیت چشمگیر این مجاهدان در انواع و اقسام سایت ها و شبکه ها هستیم. از یاهومسنجر گرفته تا فیسبوک. خیلی جاهای دیگه دنیا هم شاید به همین منوال باشه. اما نکته قابل ذکر قضیه اینه که شبکه اجتماعی لینکداین برای فعالیت حرفه ای ( در حوزه کسب و کار) ساخته شده و نباید عکس های پارتی و دلبرانه داخلش گذاشت. بارها شاهد بودم به واسطه همین عکسا درگیری هایی بین بانوان و آقایان عضو رخ داده.هیچ اجباری نیستا، اما جان من عکس لختی کنار دریا، توی پارتی و این صوبتا نذارین. عکس مناسب با شئونات محل سکونتتون بذارید که کارفرما یا سایرین روی چیزای دیگه متمرکز بشن.

۲- لاس زدن با نسوان و بانوان محترمه

البته قضیه لاس زدن می تونه دو طرفه باشه. اما نباید لینکداین رو محلی برای این کارا قرار داد. اون ور دنیا که راحت ترن، میان از طرف دعوت می کنن که بیاد کافی شاپی جایی برای گپ و گفت. حالا اگر نیت شما کاری نباشه، بانوی محترم می مونه که این دعوت دوستانه و عاشقانه اس یا کاریه. اصلا قاطی می کنه. البته این حرفای من درصدی از این ناهنجاری ها رو کم نخواهد کرد. اما به هر حال یکی باید نق بزنه. پس کی بهتر از من؟

۳- اسپم کردن رفقا و اعضا سایت

آقاجون به ما گفتن که باید توی شبکه های اجتماعی حضور پررنگ داشته باشیم تا بتونیم به کسب و کارمون رونق بدیم. منم مدیرعامل شرکت “گسترش پردازان چرتکه های عصر چپاول” هستم و اومدم با یه هیبت خاص مدام دارم برای رفقای عضو شبکه ام پیام تبلیغاتی فلان محصول و فلان سرویس رو می فرستم. خب که چی؟ اسپم همه جای دنیا کار بدیه. تو ایران خب همه چی برعکسه. اینم روش.

برداشتی یه متن کلیشه ای رو صد هزار بار برای همه فرستادی که مثلا تبلیغات کنی؟ محصول بفروشی؟ می دونی مثل چی می مونه. مثل اینکه وارد یه جمعی بشی بی توجه به جمع مدام داد بزنی من اسی پا طلا هستم. من اسی پا طلا هستما… نظرم و آرامش رو به هم بزنی. اما یه حرفه ای و کار بلد که روابط اجتماعی خوبی داره. اول میشینه، خوب نگاه می کنه و گوش میده. بعد در زمان مناسب میره نزدیک میشه به بزرگ مجلس و دلش رو به دست میاره. می دونین که چی میگم؟ نمی دونین؟

۴- تایید های الکی یا همون Endorsements

یکی دو سالی هست که لینکداین ویژگی Endorsements رو به مجموعه ویژگی های خودش اضاف کرده. با این ویژگی دوستان و همکاران شما میان و توانایی های شما رو با یه کلیک ناقابل تایید می کنن یا حتی بر توانایی های شما کمی اضاف می کنن! قسمت خنده دار ماجرا همین جاس که مثلا من آشپزی بلد نیستم، یهو غلام فشفشه که یکی از همکاران شفیق هست میاد من رو برای پختن خورشت قیمه Endorse می کنه!

linkedin-skill-endorsements

نمایی از بخش Skill Endorsements بنده در سایت لینکداین

البته ناگفته نماند که تا خودم تایید نهایی نکنم این موارد به پروفایلم اضاف نمیشه. اما خب بازم مسخره اس. گذشته از این افراد از سر تکلیف، تفریح یا نمی دونم چی میان ما رو Endorse می کنن. خود من بعضی وقتا باورم نمیشه توی فیلدی که زیاد تایید شدم حرفی برای گفتن داشته باشم. لطف کنید واقعی تر عمل کنید. لطف کنید برین سر یخچال یه آب خنکی چیزی بخورید و دوباره تشریف بیارید.

۵- پروفایل شرکتی با صفحه شخصی فرق داره

عرض شود که صفحه شرکتی که نمایان گر هویت دسته ای از متخصصین هست با صفحه شخصی شما فرق داره. امکاناتش هم مجزا هست. بهتر هست که این دو تفکیک بشن. خود من (یا حتی فکر کنم خیلی های دیگه)با چنین صفحات بی روحی خیلی سخت تر ارتباط برقرار می کنم تا اینکه با یه شخص مواجه باشم. در همین راستا از شما دعوت می کنم مطلب “چگونه شرکت خود را در شبکه LinkedIn معرفی کنیم ؟” رو مطالعه بفرمایید.

۶- نوشتن مطلب و مقاله

اون اوایل لینکداین فقط اجازه می داد یه سری افراد خاص اقدام به نوشتن مطلب و مقالات بلند کنند. لینکداین اسم این گروه از افراد خاص رو گذاشته بود influencers. اما بعدتر تصمیم گرفت که این قابلیت رو در اختیار کلیه اعضا قرار بده. خوشبختانه این قابلیت هم اکنون در اختیار من و شماست که بتونیم مشابه وقتی که توی وبلاگ یا مجله یا روزنامه اقدام به نوشتن مطلبی می کنیم، دست به انتشار دیدگاها و نقطه نظراتمون بزنیم.

نمایی

نمایی از بخش نوشتن مطلب

متاسفانه این ویژگی چندان مورد استقبال ایرانی ها قرار نگرفته و بیش از اینکه شاهد اظهارات ملت در این چهارچوب باشیم، شاهد به اشتراک گذاری عکس های سرگرمیریال سیاسی و بعضا زرد هستیم که محیط لینکداین رو شبیه فیسبوک کرده.البته این مشکل در برخی از کشورهای توسعه یافته هم وجود داره و در حدود نیمی از فارغ التحصیلان جوان دانشگاه ها رغبتی به استفاده از لینکداین نشون نمی دن. این درحالی هست که همین دسته از افراد آشنایی کاملی با شبکه های اجتماعی (علی الخصوص فیسبوک) دارند. اما به واسطه عدم اعتماد به نفس کافی و اینکه بهره مند از تجربه کافی در حوزه تخصصی خودشون نیستن از حضور پر رنگ در سایت لینکداین دوری می کنند.

به گفته لیندکاین این قبیل نوشته های بلند در آینده بخشی از رزومه ما رو در این سایت تشکیل خواهند داد و سبب تاثیرگذاری بر اطرافیان ما خواهد شد.

 ۷- شبکه سازی با همکاران و یافتن فرصت های شغلی

هنوز که هنوزه ارتباطات فیزیکی رو در رو بهترین نوع ارتباط هست. شما در همایش ها، محیط های کاری و از این دست مکان ها با همتایان خودتون آشنا می شید و سعی می کنید به صورت حرفه ای با اونها در ارتباط باشید. یکی از هدف های سایت لینکداین این هست که شما رو در امر شبکه سازی یاری کنه و در دنیای مجازی امکاناتی در اختیار شما قرار بده که این امور رو بهتر مدیریت کنید.

بسیاری از متخصصین و فارغ التحصیلان کشور ما ساکن شهرها و روستاهایی هستن که در اون مکان ها فرصت فعالیت حرفه ای وجود نداره. این یعنی امکان مواجهات رو در رو و فیزیکی کم میشه. در این شرایط یک راه هوشمندانه حضور در سایت لینکداین و تلاش برای پرکردن خلاء گفته شده هست. همین حالت برای فعالیت ما ایرانی ها در جامعه بین الملل و در میان خبرگان جهانی صادق هست.

ارتباطات صحیح رکن اساسی موفقیت کاری

ارتباطات صحیح رکن اساسی موفقیت کاری

سعی کنید که در گروه های مرتبط عضو بشید و با سخاوت پاسخگوی سوالات دیگران باشید. همین کار باعث جلب اعتماد و اعتبار برای شما خواهد شد و چه بسا همین رفتار باعث پیشنهاد شغلی در آینده نزدیک به شما بشه. همین رویکرد قبلا در فروم ها و انجمن ها وجود داشت و داره و خود من ازش زیاد بهره مند شدم.

۸- رزومه آنلاین و همیشه در دسترس

خیلی از ماها حوصله ساختن یه رزومه تر و تمیز و جمع و جور که کارفرما با دیدنش به سرعت پی به سوابق و توانایی هامون ببره سخت هست و بنا به دلایلی از ساختن رزومه درست طفره می ریم. اما خبر خوب  این هست که امکانات سایت لینکداین به ما اجازه میده تا در یک قالب ثابت برای خودمون رزومه ای دست و پا کنیم. رزومه ای که همیشه و همه جا برای همه اشخاص در دسترس خواهد بود و دست کم در مصاحبه های کاری خودتون می تونید کارفرما رو به اون ارجاع بدید. حتی این امکان فراهم هست که شما از رزومه آنلاین خودتون یک خروجی PDF تهیه کنید و اون رو در اختیار دیگران قرار بدید.

اگر شما به تدریج اقدام به تکمیل پروفایل لینکداین خودتون بکنید سختی کارش خیلی کم میشه و پس از گذشت مدتی با یه رزومه پر و پیمون روبرو خواهید شد. حالا اگر این رزومه رو به زبون انگلیسی هم نوشته باشید که چه بهتر و فرصت های پیش روی شما رو دو چندان خواهد کرد.

مطلب مرتبط

گروه کاریابی و استخدامی “کاربازار فناوری اطلاعات”

عبور شبکه های اجتماعی از مرزهای انسانی

تا کنون 13 نفر در مورد "۸ نکته برای فعالیت بهینه در سایت لینکداین" نظر داده اند

 1. امین

  این تایید های الکی رو خوب اومدید. یه عده اصن منو تا حالا ندیدن. یهو نمیدونم از کجا میدونن ما توو یه چیزی مهارت داریم :)))) به شخصه خودم کسایی رو که میشناسم تایید میکنم نه به خاطر رفاقت به خاطر اینکه واقعا مهارت دارن

  پاسخ
 2. علی

  بسیار جالب بود ممنون از وقتی که گذاشتین ، اگر لطف کنید بگید کجای لینکداین قابلیت ساخت سی وی یا پرتفولیو رو داره ممنون میشم .

  پاسخ
  1. حامد تکمیل نویسنده

   برای این کار به صفحه پروفایل خودتون برید. کنار عکس پروفایل یه دکمه هست با عنوان Edit profile که کنار همین دکمه یه فلش رو به پایین هست. روی فلش کلیک کنید تا یه منو باز بشه. از منو گزینه Save to PDF رو بزنید.

   پاسخ
 3. پورتال

  سلام
  لینکدین ایرانی سرانجام رونمایی شد.
  نسخه آزمایشی شبکه متخصصان و کسب و کارهای ایران (پورتال) افتتاح شد:
  http://poortal.ir/
  پورتال، یک شبکه اجتماعی تجارت محور است که برای مرتبط کردن متخصصان و کسب و کارها با یکدیگر در جهت پیشبرد اهداف تجاری و پژوهشی آنها ایجاد شده است و با ارائه مجموعه ای جامع و کامل از خدمات مورد نیاز افراد و شرکت ها له آنها کمک می کند تا به اهداف تجاری، علمی پژوهشی خود دست یابند.

  پاسخ
  1. زهرا

   سلام با تشکر از توضیخات خوبتون . من از کسی که می شناسمش دعوت به لینکداین شدم می خواستم بدونم طرف خودش برام اینو فرستاده یا نه برا همه ایمیل اش این ارسال میشه منظورم اینه جواب طرف بدی بعد بفهمی منظورش شخص تو نبودی براهمه ارسال شده حالا جواب بدی میگه این هم بدش نمیومده.چون طرف آدم حسابیه و برام خیلی بد میشه درست نگرفته باشم .ممنون

   پاسخ
   1. حامد تکمیل نویسنده

    شبکه هایی مثل لینکداین یه سیستم دعوت دسته جمعی دارن، به این صورت که مخاطبین حاضر در سرویس ایمیل شما (مثل جی میل و یاهو ) رو می گیرن و برای همه اونها دعوتنامه ارسال می کنند. عمده دعوتنامه ها به صورت انبوه و گروهی ارسال میشه. در مورد شما نمیشه دقیقا مطمئن بود. اما بر اساس آمار به احتمال زیاد دعوتنامه گروهی ارسال شده.

    پاسخ
 4. zahra

  سلام…ممنون از مطلب خوبتون…من وقتی میخام برا کسی پیام دوستی بدم یا کلا بیشتر با کسی آشنا بشم یه پیام پولی میاد…ینی تا پول ندیم نمیتونیم از لینکدین استفاده کنیم… چیکار کنم؟

  پاسخ
 5. کسب و کار اینترنتی

  سلام
  واقعا مقاله بسیار عالی ای بود و ازش استفاده کردم
  نحوه بیان و نویسندگیتون هم خیلی زیباست و خیلی عالیه و گفتار خودمانی و در بعضی از جاها طنز باعث جذابیت بسیار بیشتر این مقاله و در کل سایت شما شده
  من هم در سایت خودم از زمان تاسیس اون، سعی در ساده سازی مطالب و بیان با گفتار ساده داشتم و این سبک رو میپسندم
  با آرزوی موفیت برای شما

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *